לדלג לתפריט
 

קלאסי: פרא אדם

 |  01/07/2017, 14:58  

וורן זיבון. מזכיר שהוא גיבור גיטרה גם כשאנחנו שוכחים

בדרך כלל אנחנו מתבשרים על מותו של הרוקיסט האהוב עלינו בהפתעה גמורה. אם היה חולה, הרי שלא היינו מכותבים של הפרוגנוזה הפטאלית שלו. אם מת ממנת-יתר כזאת או אחרת, מן הסתם לא התייעץ אתנו קודם לכן. לכן המקרה הפרטי של וורן זיבון (Warren Zevon), מגדולי הפטריארכים של הרוק הקליפורני, אחד הפוריים והמקוריים ביניהם ואנרכיסט בעל מוטת כנפיים נדירה באורכה שעיתונאים, סופרים וזמרים הצטופפו בצילה, הוא כה נדיר ומרגש.

בשנת 2002 התבשר זיבון כי חלה בסרטן ריאות קטלני וכי נותרו לו שלושה חודשים לחיות. מישהו אחר היה נופל למיטה ולומד את הקפלים בתקרה; וורן זיבון היה נחוש להקליט את אלבומו האחרון וגם נעתר לפניית VH1 לתעד בסרט את ימיו האחרונים באולפן ההקלטות ומחוץ לו, שעה ששיירה ארוכה ומרשימה של זמרים ונגנים הגיעו לתרום לאלבום.

היו שם ג'קסון בראון, ראי קודר, ג'ים קלטנר, ברוס ספרינגסטין, דון הנלי, ג'ו וולש, דיוויד לינדלי ואחרים, כולל בילי בוב-תורנטון הלא הכרחי. התוצאה הייתה אלבום פרידה אמיץ ומיוחד וסרט תיעודי מרגש.

בחייו ובמותו היה זיבון מהיוצרים החמקמקים הללו שכשרונם אינו נחלת הכלל למרות שרבים משיריו מוכרים וידועים בביצוע אחרים. בנו של גנגסטר רוסי, אלכוהוליסט לשעבר ורוקיסט פרוע עם רפרטואר ייחודי, עולה זיבון מהסרט (DVD באמזון) במלוא שאר הרוח, היצירתיות והאומץ שלו. הוא מניח למצלמה ללוות אותו למקומות האינטימיים ביותר, כולל פגישה עם האונקולוגית שלו שנראית עצובה ממנו; לתוכנית הלילה של דיוויד לטרמן שהוקדשה רק לו; לרגעים אינטימיים עם ילדיו וחברתו לחיים; ובעיקר לתהליך היצירה באולפן שבו הוא מקליט את שיריו האחרונים כשהאוויר בריאותיו החולות אינו מספיק לאפשר לו לשיר.
הסרט נשאר צרוב בתודעת הצופה משום שאינו נופל למלכודות שמאלץ דביקות ומשום שהוא עוסק בזיבון וביצירתו ובפילוספיית המוות שלו. וגם סולו גיטרה של חברו ספרינגסטין, המרים את התקרה ומזכיר שהוא גיבור גיטרה גם כאשר אנחנו שוכחים.

ישראל
34
21°C
 
מיין
01
28°C
 
״אחר״, מגזין לתרבות, תקשורת ופנאי מייסד ועורך ראשי: רון מיברג סגן עורך: עמי ברנד עיצוב ובניית האתר: אבנר מיברג אמהות ההמצאה: בירנית גורן, פזית בנימין

להגיב