לדלג לתפריט
חי בפארק

פטי מאמין

מסע ההופעות הנוכחי של טום פטי וההרטברייקרס מציין 40 שנה ביחד ואיומי פרישה לא מרומזים. יעל סגל-רודר הגיעה להייד פארק כדי לא להצטער מאוחר יותר

, לונדון | 13/07/2017, 6:10

להגיב

טום פטי בהייד פארק. מרים ומניח את המחט על תקליט ויניל

אי שם מעבר לראשיהם של בריטים צאצאי הוויקינגים הצלחתי לראות בסופו של דבר את טום פטי זעיר על הבמה המרוחקת בחולצה אדומה בוהקת, רעמת השיער הבלונדיני עדיין ארוכה ומתנפנפת, משקפי שמש והגיטרה תלויה על צווארו. סביבי היו עוד כ-60,000 איש בהייד פארק בלונדון, שבאו לחגוג עם פטי וההרטברייקרס 40 שנה יחד.

למרות ערב הקיץ האנגלי החמים להפתיע, זה היה ערב מוזיקה שכולו אמריקנה. ממופעי החימום של השלטרס מלוס-אנג'לס, הרוק-פולק של הלומיניריס מקולורדו, אייקון הרוק סטיבי ניקס והשיא – הופעה של שעתיים פלוס של פטי ושוברי הלבבות.
השיר שפתח את הערב הוא השיר שביצע לראשונה עם הלהקה באנגליה ומאחור הוקרנו קטעי וידיאו מההופעה בבי.בי.סי בשנת 1977 בה נראו כולם כבני 12.
"אנחנו נסתכל על ההופעה כעל תקליט וויניל", אמר פטי, "נרים ונוריד את המחט על כל מיני שירים".

הוא נענה במחיאות כפיים סוערות מהקהל. הרפרטואר העומד לרשותם של פטי ולהקתו הוא כה גדול, ששירים שציפיתי שיהיו הדרן כגוןFree Falling , Won't back down,, הפכו כבר ברבע שעה הראשונה למפגן עצום של שירה בציבור. "בואו, נשיר משהו יחד", אמר פטי לקהל המשולהב. לא חיית במה ולא אמן הרוק הכריזמטי ביותר, אבל אין צורך ברעש וצלצולים כשנותנים למוזיקה לדבר. במיוחד כשאתה מוקף באחת מלהקות הרוק המהוקצעות והמקצועיות בענף. אלה מי שבוב דילן בחר שילוו אותו בשנות ה-80'.

להצגת חברי ההרטברייקרס מוקדש זמן ארוך מהמקובל. פטי ציין שעם חלק מחברי הלהקה הוא בילה יותר זמן מאשר עם משפחתו. התוספת החדשה להרכב הן שתי זמרות ליווי בריטיות, האחיות ווב, שליוו גם את לאונרד כהן המנוח. קולן הייחודי חיוני לביצוע חלק מהשירים.

המתופף הבריטי סטיב פרון, "התינוק השחור היחיד בברייטון בתקופתו". הקלידן "שבגיל 13 ביצע על אורגן את כל סרג'נט פפר" סקוט ת'רסטון. "להקת רוק חייבת נגן בס מעולה והוא הכי טוב", רון בלייר הבסיסט. האווי אפסטין שהחליף אותו או נציג הלהקה לעולם המוות ממנת יתר והסיבה לשובו של בלייר שפרש. לבסוף מוצג הגיטריסט מייק קמפבל שהוא ופטי מכירים מעיר הולדתם בפלורידה.

אחרי כל שיר הפסקה קצרה, קמפבל ופטי מחליפים גיטרות (במהלך ההופעה הם החליפו כעשר גיטרות כל אחד, אם ספרתי נכון), מה שפוגם קצת בזרימת המופע. כאשר ברקע מהדהדים איומי הפרישה שלהם, פטי וחברים אסירי תודה ונראים המומים מכמויות האהבה שהורעפו עליהם מהקהל. "תודה, תודה רבה לכם על זה", אמר פטי במבטא דרומי.

 

ביצוע ל Don't come around here no more הפך לא רק לשירה לציבור בו שאגו 60 אלף "אל תבואי הנה שוב", אלא עיבוד יוצא מן הכלל ששמר על האווירה הפסיכדלית השורה על השיר, עם גיטרה שנשמעת כסיטאר, קולות הפעמונים של האחיות ווב ברקע, ופטי בקול כמעט מאנפף ועצל דורש "הפסיקי ללכת ברחוב שלי, היי!".

הכרתי לראשונה את השיר דרך יואב קוטנר שהציג את הקליפ באחת מתוכניות "זהו-זה", הייתי אז בת 11. עד היום הוא בעיניי אחת היצירות הטובות והשלמות של פטי. משהו באווירה הייחודית שלו תפס את אוזני הצעירה בשמיעה ראשונה.

השיאים של הערב ממשיכים להישבר, כאשר סטיבי ניקס עולה לשיר את הדואט שלהם מתחילת שנות השמונים stop draggin my heart around וקוראת לעבר הקהל "הוא זמר הרוק האהוב עליי!" למרבה הצער והתמיהה כאן מסתיים שיתוף הפעולה ביניהם, בשיר יחיד ונותרת תחושת החמצה קלה. המופע כבר עבר את קו החצי וסביבנו כמות השיכורים בקהל עולה בהתמדה.

אני מנסה להתחמק מכוסות גדושות בירה האחוזות בידיהם של מתנודדים שכבר לא טורחים להתנצל אלא רק לנהום בחוסר קוהרנטיות. האלכוהול מוציא מהאנגלים שמחת חיים אבל מצד שני גם גסות רוח.

האווירה נהיית שקטה יותר כשהלהקה מנגנת שלושה שירים רצופים מהאלבום Wildflowers, בחירה מעט לא ברורה, כי האלבום מ-1994 ואינו אחד הידועים של פטי. עם זאת הביצועים לשירים, ובמיוחד סולו גיטרה עוצר נשימה ב-It's good to be king, מבריקים.

השירה בציבור חוזרת עם ביצוע אקוסטי ל-Learning to fly שבסופו הקהל חוזר כמעט כמו מנטרה על השורה "Learning to fly, but I ain't got wings, coming down is the hardest thing" אפילו ללא ליווי מוזיקלי, "הכי קשה לנחות" מאשר פטי, וחוזר על שורת הפזמון.

את ההופעה הרשמית סיים הלהיט האנרגטי Running down a dream וריף הגיטרה הייחודי. הקהל מקפץ ומשתולל. הלהקה עולה לשני הדרנים בלבד וחותמת באחד הלהיטים המזוהים ביותר – American girl . הנערה האמריקאית, שחונכה על הבטחות כפי שאומר השיר.

הנערה האמריקאית שידעה שיש עולם גדול שם בחוץ ואולי היא בעצם הנער טום פטי, שנולד בשנת 1950 והחליט אחרי שצפה בביטלס ב"מופע של אד סאליבן" שיקים להקה ויקדיש את חייו למוזיקה. כמעט 50 שנה אחרי כן, הוא מביט משועשע באוקיינוס האדם מולו ששר את המילים שהוא כתב : "הו כן, בסדר, קחו את זה בקלות, שיארך כל הלילה".

SETLIST

Rockin' Around (With You)
Mary Jane's Last Dance
You Don't Know How It Feels
Forgotten Man
I Won't Back Down
Free Fallin'
Walls
Don't Come Around Here No More
Stop Draggin' My Heart Around (with Stevie Nicks)
It's Good to Be King
Crawling Back to You
Wildflowers
Learning to Fly
Yer So Bad
I Should Have Known It
Refugee
Runnin' Down a Dream
You Wreck Me
American Girl

 

ישראל
34
21°C
 
מיין
01
28°C
 
״אחר״, מגזין לתרבות, תקשורת ופנאי מייסד ועורך ראשי: רון מיברג סגן עורך: עמי ברנד עיצוב ובניית האתר: אבנר מיברג אמהות ההמצאה: בירנית גורן, פזית בנימין

להגיב