לדלג לתפריט
מדיה

שאיפה בלונדינית

שידור הבכורה ב-NBC של מיגן קלי הגורמת לדונלד טראמפ לירוק אש, אמור היה להיות קל. במקום זה בחרה קלי לראיין את אלכס ג'ונס, אחד האנשים המתועבים באמריקה

| 30/06/2017, 14:29

להגיב

מיגן קלי ב-NBC. הבלונד תמיד היה הצבע של הטלוויזיה

יש כתבות שאין למחברן כל סיכוי לצאת מהן בחיים. כתבות על נשים בלונדיניות לדוגמה. אם לא הייתי מודע למהמורות ולבולענים הפעורים לרגלי, לא הייתי כותב נשים ומסתפק בבלונדיניות. כל קורא בר דעת כולל נשים, היה יודע למה אני מתכוון. בקיצור, ארור האיש שהחליט לכתוב על מיגן קלי לשעבר מ-Fox והיום ב-NBC. ארור הוא וארור שמו.

דוגמה למלכודת המוות הזאת מתחילה כבר עם איות שמה באנגלית: Megyn. בדרך כלל מקובל לכתוב Megan והדוגמה היפה ביותר הזכורה לי, היא של הנערה ששיחקה את בתה של השחקנית קארי סנודגרס (אשתו לשעבר ולזמן קצר של ניל יאנג) במערבון Pale Rider של קלינט איסטווד. יצאתי מהצפייה בסרט מאחד מבתי הקולנוע של גולן-גלובוס בלונדון בהחלטה נחושה לקרוא לבתי מגן. זה היה ב-1985 ובתי נולדה ב-1982. כך שזה היה בעיקר תרגיל אינטלקטואלי, מה גם שהציירת המוכרת כאשתי לשעבר, הביעה התנגדות גדולה. מה שמסביר בדיעבד לא מעט.

זאת אופנה כזאת, לא ממש חדשה, שנשים לוקחות את שמן ומוסיפות לו סנוב-אפיל על ידי תקיעת אות לא נחוצה איפה שלא צריך ובאופן שאינו משנה את הגייתו. אחר כך הן מעבירות את חייהן בניסיון להצדיק את הגחמה.
חדשות אני רואה ב-CNN עוד לפני שהערוץ עשה עבודה טובה בבחירות 2016 ויצא מהן מחוזק בפרסים וצופים. אפילו לוולף בליצר, הגורם לפריחה עזה במקומות מוצנעים בגופי התרגלתי. בכל זאת, אחד משלנו בנוף טלוויזיוני הנראה כמו ערוצי הרייך השלישי אם היו אז שידורי טלוויזיה. ג'ייק טאפר, דנה באש, אנדרסון קופר, ג'ון קינג, בריאנה קילר. שם המשאיר את הצופה מתנשף. לא בגלל כוכבת הפורנו בשם בריאנה אלא משום שלקילר, הנוטה לזפטיגיות מסוימת (הנה אני נופל לחור הארנב), יש קול כמו לצופר ערפל ויכולת דידקטית מרתקת.

הגברים ב-CNN קרסביצים ואילו הנשים שרובן לא נולדו כך במקור, הן בלונדיניות. ניתן לומר שזה העידן הבלונדיני בטלוויזיה האמריקאית כהוכחה לקביעה שבלונדיניות עושות יותר כיף, אבל בלונד תמיד היה צבע טלוויזיוני, גם אם לא בהיקף כזה. קורה שכתבת חדשה, לא בלונדינית בעליל, מצטרפת לערוץ חדשות. תוך חודש היא עולה מהרחצה בלונדינית. מכיוון שחצי מהזמן בחדשות עובר בפאנלים של ראשים מדברים, התחושה היא שמורשתה של מרלין מונרו עליה השלום, מתחזקת עם הזמן.

* * *

מיגן קלי הצטרפה ל-Fox ב-2004 בגיל 33 בימים שרוג'ר איילס הפך אותה לכוח שמרני להשחית ששינה את פני הטלוויזיה. מאז פרש איילס – שהיה מתומכיו המובהקים של דונלד טראמפ – מהרשת שהקים תחת מטח של טענות בדבר הטרדה מינית את הנשים הבלונדיניות (לא רק) שבגורלן שלט, גם את מיגן קלי. שנה לאחר מכן מת איילס מסרטן, ממש בימים שבהם נאלץ ביל או'ריילי לעזוב את Fox בגלל אותן סיבות עצמן.

הגיעה לפוקס ללא ניסיון מקצועי

קלי הגיעה לתקשורת ללא ניסיון מקצועי מעבר של נערה פופולרית, חובבת גברים, כפייתית לגבי משקלה. היא ניסתה להתקבל לבית הספר לתקשורת באוניברסיטת סירקוז אבל נכשלה במבחן ה-SAT ונדחתה. קלי החליטה ללמוד משפט כדי להיות תובעת ו"לקבל כבוד", וגם אז נדחתה בנוטרדאם היוקרתית ונאלצה להסתפק באוניברסיטת אולבני. שם זכתה בכינוי ברבי שעליו נהגה להשיב "דחוף את זה בתחת". נאמר עליה שהוציאה יותר כסף משהיה לה והבינה כי אין עתיד כלכלי בשירות הציבורי ופנתה למשפטנות פרטית בה עבדה כעשור.

כאשר החליטה שפרסום וכסף נמצאים בטלוויזיה, קנתה קלי שמלה של דולצ'ה וגאבנה, הכינה וידאו לאודישן עליו אמר בעלה הראשון: "רק את מוציאה 1,000 דולר לראיון עבודה לג'וב המכניס 17 אלף דולר בשנה". קודם תקעה רגל בדלת של תחנה קטנה בוושינגטון שהייתה מסונפת ל-ABC ואחר כך זימנה עצמה לראיון עם רוג'ר איילס. על פי הספר שכתבה, איילס שאל אותה כיצד "בתם של אחות ופרופסור בקולג' היא יותר ממוצר אופייני של נטייה פוליטית שמאלנית". קלי ענתה שגדלה בבית דמוקרטי אבל תמיד הייתה א-פוליטית. היא קיבלה את הג'וב.

מהרגע הראשון לא היה ספק שקלי היא שדרית מוכשרת יוצאת דופן; מצחיקה, ערנית, חדת לשון, חכמה ומסוגלת להגיש אייטמים זניחים מירכתי החדשות לצד נושאים חשובים. הקונצנזוס שהתגבש היה שאין מישהו טלגני יותר בתולדות הטלוויזיה (דווקא יש, אבל זה בהזדמנות אחרת). נושאים שקלי מעדה בהם סדרתית היו ראיונות עם שחורים שהסגירו נטיית לב שטרם הקרישה בתפישתה של קלי את בעיית המתח בין הגזעים באמריקה, שהיא דרך מכובדת לא לקרוא למישהו גזען. על החורים בהשכלתה ובהכרתה כיסתה בהצלחה עם חוצפה גדולה, יכולת מענה שנון ותוקפנות. לניוט גרינגריץ' הרפובליקני אמרה, "אתה יודע מה מיסטר Speaker, אינני מוקסמת מנושאים מיניים כמוך אבל אני מושקעת בלהגן על נשים מהטרדה".

קלי עם פרויקט המחמד דונלד טראמפ. דם בכל מקום

מהרגע בו זיהתה את רצינות החלטתו של טראמפ לרוץ לנשיאות ב-16 ביוני 2014, הפכה אותו קלי לפרויקט מחמד. יותר מאחרים, היא הבינה שעל זנב עניבתו הארוכה מדי היא תגיע הכי רחוק שאפשר. שעורו הדק לא יעמוד בעקיצות ושהוא יעזור לה לעזור לו לקדם את שניהם. לכן שאלה אותו באחד העימותים הראשונים: "מר טראמפ, קראת לנשים שאינך אוהב חזירות שמנות, כלבות וחיות מגעילות", שאלה שהשיקה צונאמי של ציוצים ורמז גס מטעם טראמפ של"קלי היה דם בעיניים, בפה וזלג לה מכל מקום", כשהוא מכוון לעצבנות לכאורית של אישה במחזור. קלי הצטרפה לתומכות קלינטון מפורסמות כלנה דנהאם, אמה ווטסון, אווה לונגוריה ואחרות ליוזמתה של שריל סנדברג שנקראה "חזקות יחד".
בינואר השנה, בעיצומה של רעידת האדמה ב-Fox, הכריזה קלי על מעברה ל-NBC.

* * *

טראמפ דאג להחזיק אותה תחת זרקור בוהק, עד שנאלצה לשכור שומר ראש להגן עליה ועל ילדיה בעת חופשה בדיסניוורלד. "וניטי פייר", המגזין שעד שלא הופיע צילום מטופח שלך על שערו לא הגעת, פירגן לה בכתבת שער חנפה ושמנונית שנתקעה בגרונות קוראים רבים שבאו לקרוא על ברקודה ומצאו דג זהב.
הראיון הראשון שערכה כבר ב-2014 עם המהפכן המקשיש ביל אייר שניסו להציגו כגורו פוליטי של ברק אובמה, לא היה מוכן למקומות שאליהם לקחה אותו קלי בראיון ארוך ונראה מובך ומושפל כהוגן. קלי לא התביישה להכריז כי "פרופ' אייר מודה כי הטיל טרור על אמריקה, פוצץ בניינים ופשעים אחרים בשנות ה-70' ונותר חופשי כי זאת אמריקה. רק באמריקה הוא יכול להגיע להיות פרופסור שהשיק קריירה פוליטית של נשיא". הדברים לא היו מדויקים, בעיקר בעניין אובמה, אבל קלי סחטה את הלימון היבש עד תום.

אחד האורחים החביבים עליה היה השוטר לשעבר מרק פורמן, זה ששתל ראיות במשפטו של או. ג'יי. סימפסון והתגלה כבעל אוסף גדול של פריטים נאצים והתראיין כמומחה לענייני חוק ומשטרה. קלי אירחה אותו אחרי הריגתו של גבר שחור בשם פילנדו קסטיל במכוניתו ב-2016, שהשוטר שירה בו זוכה מכל אשמה בשבוע שעבר.

המשדר על אורחיו המגוונים כמעט הידרדר לתגרה, אבל קלי קטפה רייטינג.
הראיון שהשיגה עם ולדימיר פוטין אמור היה לסדר אותה מול מבקריה הרבים ולהשיק את כניסתה לליגה של הגדולים. אבל שכפי שאמריקה לומדת בימים אלה, בינתיים פוטין מנהל את ההצגה ומראיינים גדולים מטעם עצמם כקלי ואוליבר סטון, הוא גורס בשיניים שהושחזו ב-KGB ויורק את השיירים. הראיון עם פוטין היה כישלון מחפיר. בימים שפוטין היה מעורב כמעט בכל אזור דלקתי בעולם, כולל התערבות גסה בבחירות באמריקה, השליכה עליו קלי שאלות מחופשות לכדורי בדמינטון, שאלות שפוטין התחמק מהן כמו הרקדן הראשי של הבולשוי ונזכר בימים בהם נאלץ להדוף את מייק וואלאס וכריסטיאן אמאנפור.

לציון יום האב, ה-18 ביוני, בחרה קלי לראיין את אלכס ג'ונס, אחת הדמויות האפלות והבזויות בתקשורת האמריקאית ומי שלא הצליח שלא לראות קונספירציה בכל דבר שקרה באמריקה בשנים האחרונות. זה היה בערך כמו לבחור לראיין את יגאל עמיר ליום ירושלים מבלי לשאול אותו שאלות קשות. תמוהה יותר הייתה החלטתם של מנהליה ב-NBC, להניח לה לרוץ עם הבחירה התמוהה הזאת למרות שהתנהלו ויכוחים קשים מאחורי הקלעים.

לפי ג'ונס, הממשל האמריקאי הוא שעומד מאחורי הפיגוע ב-9/11, המפזר כימיקלים שהופכים גברים סטרייטים להומואים, ושהילרי קלינטון היא חייזרית. בפרשה הנקראת "פיצהגייט", האשים ג'ונס את קלינטון ומנהל הקמפיין שלה ג'ון פודסטה, בהפעלת רשת זנות מפיצריה ואילו טייקון היוגורט צ'ובאני תבע אותו על הוצאת דיבה אחרי שג'ונס העליל עליו שהוא מעסיק פועלים שאנסו ילד.
קביעתו המופרכת והמקוממת ביותר של ג'ונס, קשורה לטבח הילדים בסנדי הוק שבו נהרגו 20 תלמידים צעירים ושישה מבוגרים בבית ספר יסודי בקונטיקט. ג'ונס טוען שהטבח לא היה ולא נברא. "סנדי הוק הוא פבריקציה עם שחקנים", אמר ג'ונס בתכנית הרדיו שלו, "ידעתי שהיו שחקנים אבל חשבתי שכמה ילדים אכן נהרגו. אבל לא זה מה שקרה".

הדיון בעיתונות לקראת הראיון עם ג'ונס הגיע לטונים גבוהים, כולל הדרישה לבטל את שידורו. אין ספק שקלי נאלצה מצד אחד להבטיח לג'ונס יחס הוגן, אולי גם לצפות בראיון הערוך טרם שידורו ולהסביר מדוע היא מעוניינת לראיין אותו להורים האומללים מסנדי הוק: כדי לחשוף את האיש הנורא והאיום בפני אמריקה, אחד הטיעונים השחוקים בספר. עם הרכש שבו NBC השקיעה 25 מיליון דולר, קשה היה לראות כיצד תעמוד הרשת בדרכה.

הראיון שודר. כל אחד ראה בו מה שהתכוון לראות טרם שידורו. המקצוענים טענו שקלי עשתה את מיטבה כדי לשאול את ג'ונס את כל השאלות המתבקשות ולא להניח לו לנאום. אחרים ראו בראיון שידור חוזר של הפיאסקו עם פוטין. קלי לא הצליחה לענות כהלכה על התהייה על בחירתה הפרובוקטיבית בשידור הבכורה של קריירה חדשה ברשת לגיטימית.

* * *

האם זה הבלונד? לא חושב. בלונד זה צבע שיער ולא דרך חיים. הבלונדיניות ב-CNN מדברות דברי טעם ידעניים. כנראה שיש הגורסים שזה הצבע המתאים ביותר לטלוויזיה גם כאשר מתעצלים ומראים את השורשים השחורים. כבר עכשיו מסתובבת קלי עם טעם של החמצה, כאישה שיכלה להיות דיאן סוייר, וודאי הבלונדינית הנחשבת ביותר בטלוויזיה. מי שיחקור יגלה כי אחד הג'ובים הראשונים של סוייר היה בשירות ריצ'רד ניקסון, כולל בימי ווטרגייט. יש קריירות שמתהפכות בדרך. יש קריירות שמתחילות טוב ונגמרות רע.

הבעיה הגדולה של קלי, כמו של אנשי תקשורת אחרים, הוא הקו המטושטש המפריד בין מקצוענותם ובין חייהם הפרטיים המתערבבים עם האובייקטים אותם הם מכסים וחוקרים. כמו להשתתף במסיבה שעורך "וניטי פייר" אחרי טקס האוסקר מדי שנה. הלכת למסיבה לא תחזור ממנה. ומיגן קלי הלכה.

 

ישראל
02
23°C
 
מיין
33
14°C
 
״אחר״, מגזין לתרבות, תקשורת ופנאי מייסד ועורך ראשי: רון מיברג סגן עורך: עמי ברנד עיצוב ובניית האתר: אבנר מיברג אמהות ההמצאה: בירנית גורן, פזית בנימין

להגיב